Jaké rostliny si dát do ložnice

Nečekejte nějaký dlouhý zahradnický seznam a soupis jednotlivých rostlin, které si máte dát do ložnice – jde spíš o zamyšlení / inspiraci, jaký typ rostlin vybrat, aby nám pomohli k lepšímu spánku.

Všichni víme, že rostli vylučují kyslík – což se jistě v ložnici hodí. Ale jen některé ho vylučují v noci – kdy v těch ložnicích nejčastěji jsme.

Úvodním impulzem pro mě byla TED přednáška Kamal Meattle: How to grow fresh air (anglicky – ale lze si zapnout české titulky), kde je popisován experiment na zlepšení vzduchu ve městech a budovách. Jednou ze zmíněných rostlin je i Tchýnin jazyk – jelikož v noci pohlcuje oxid uhličitý (což je i celkem dobrý vtip – mít rostlinu s tím jménem v ložnici 🙂 ).

Dalším pátráním jsem se dozvěděl, že existuje několik typu fotosyntéz u rostlin (vůbec jsem netušil jak je tato věc složitá a že má dokonce několik typů). A jeden z těchto typů (tzv. CAM cyklus) je právě onen obsažen ve zmíněné rostlině.

Tento typ je převážně u rostlin pocházejících ze suchého prostředí – sukulenty a kaktusy. Zjednodušeně řečeno jde o to, že tyto rostliny otevírají své póry až v noci a tehdy začínají nasávat/absorbovat CO2 ze svého okolí pro svou potřebu.

Takže si myslím, že do ložnice (kde nejčastěji spíme v noci) je dobré si pořídit tyto rostliny (sukulenty a kaktusy), aby redukovali množství oxidu uhličitého během našeho spánku.

Ilustrační foto: kaktusy

1 komentář u „Jaké rostliny si dát do ložnice“

Napsat komentář