Nečekejte nějaký dlouhý zahradnický seznam a soupis jednotlivých rostlin, které si máte dát do ložnice – jde spíš o zamyšlení / inspiraci, jaký typ rostlin vybrat, aby nám pomohli k lepšímu spánku.
Všichni víme, že rostli vylučují kyslík – což se jistě v ložnici hodí. Ale jen některé ho vylučují v noci – kdy v těch ložnicích nejčastěji jsme.
Úvodním impulzem pro mě byla TED přednáška Kamal Meattle: How to grow fresh air (anglicky – ale lze si zapnout české titulky), kde je popisován experiment na zlepšení vzduchu ve městech a budovách. Jednou ze zmíněných rostlin je i Tchýnin jazyk – jelikož v noci pohlcuje oxid uhličitý (což je i celkem dobrý vtip – mít rostlinu s tím jménem v ložnici 🙂 ).
Dalším pátráním jsem se dozvěděl, že existuje několik typu fotosyntéz u rostlin (vůbec jsem netušil jak je tato věc složitá a že má dokonce několik typů). A jeden z těchto typů (tzv. CAM cyklus) je právě onen obsažen ve zmíněné rostlině.
Tento typ je převážně u rostlin pocházejících ze suchého prostředí – sukulenty a kaktusy. Zjednodušeně řečeno jde o to, že tyto rostliny otevírají své póry až v noci a tehdy začínají nasávat/absorbovat CO2 ze svého okolí pro svou potřebu.
Takže si myslím, že do ložnice (kde nejčastěji spíme v noci) je dobré si pořídit tyto rostliny (sukulenty a kaktusy), aby redukovali množství oxidu uhličitého během našeho spánku.
Zajímavý seznam rostlin, které dokáží likvidovat toxiny v ovzduší – výzkum dělal NASA – NASA Clean Air Study