Domácí kutil: neúspěšná předělávka aku-šroubováku na zdroj

aneb nejprve alespoň jednou měř a až potom řež.

Už několik let vlastním aku vrtačku (šroubovák) EINHELL 18V. Spadá asi do té nejlevnější kategorie nářadí, ale dostal jsem ji jako dárek a v kufříku jsou celkem dva akumulátory. Každý potřebuje mít doma něco takového – na takové to domácí šroubování.

Akuvrtačka Einhell 18V
Akuvrtačka Einhell 18V

A jelikož jsou akumulátory složeny z NiCd článků (15 * 1.2V), tak po nějaké době používání už bylo poznat, že toho nezvládnou tolik jako „zamlada“. Rozhodl jsem se proto předělat jeden akumulátor na síťový zdroj. Je to sice trochu „úkrok stranou“ u aku vrtačky, ale říkal jsem si že to ve většině případů nevadí, protože nějaká ta zásuvka je vždy poblíž (a mám ještě jeden akumulátor).

Mým cílem bylo dostat nějaký síťový zdroj do onoho akumulátorového pouzdra – prostě jsem ho nechtěl mít vně, když je pouzdro poměrně velké. To všechno pochopitelně za co nejméně peněz. Nejprve jsem hledal v nabídce elektro obchodů (GME, Hadex) transformátory, ale nabídka mě příliš nezaujala (taky 18V není úplně běžných) a i cena se šplhala k hodnotám, které se mi nechtěly investovat. Potom mě napadlo se podívat na Aukru, zdali někdo neprodává nějaký 18V zdroj.

Našel jsme nabídku zdroje (spínaný zdroj) od notebooku, který se mi zalíbil, protože rozměrově se „mohl“ vejít do požadovaného pouzdra. Takže jsem investoval 200 kč (100 droj, 100 poštovné) a zdroj koupil. Plošný spoj zdroje bylo třeba trochu ořezat, jelikož se do pouzdra celý nevešel. Naštěstí to šlo udělat bez nějakého přepajování součástek (odpájel jsem jen konektor pro vstupní kabel). Měl jsem prostě víc štěstí než rozumu. Celý proces si můžete prohlédnout v galerii: zdroj pro (aku) vrtačku.

Když jsem vítězoslavně pak akučku vyzkoušel, tak se roztočila … ale jen jednou! 🙁

Odpojil jsem ze zásuvky, zkoumal co odpadlo, zapojil znova a … roztočila se jen trošičku …

Ve zkratce – nezměřil jsem si, jaké proudy do vrtačky tečou – jaké pro svůj běh potřebuje. Zdroj od notebooku má deklarováno jen 2.2A na výstupu – pokud proud vzroste nad tuto hodnotu, tak dojde k odpojení výstupu aby nedošlo k poškození notebooku. Na začátku mě tohle prostě nenapadlo, a tak jsem pořádal o radu v G+ kominutě Elektrotechnika, BASTLENÍ a IT – některé komentáře stojí za přečtení (nejsem první, kdo tohle zkoušel).

Závěrem – TENHLE můj slabý zdroj není schopen s MOJÍ akučkou fungovat. Situaci lze sice zlepšit přidáním nějakého silnějšího kondenzátoru na výstup, který zajistí aby při rozběhu nedocházelo k překonání maximálního výstupního proudu zdroje (2.2A), ale je ji pak třeba používat jen na slabé kroutící momenty, aby zátěžový proud nepřekonal možnosti této soustavy a nedošlo a automatickému odpojení zdroje.

Měřením (které jsem měl udělat hned na začátku – blbec!) jsem zjistil:

 • během náběhu (po stisknutí spouště) se objevuje proud i cca 3.5A, ale není to úplně vždy (i s tím mým zdrojem to šlo někdy spustit)
 • po ustálení (naprázdno bez zátěže) je proud asi 1A (1.5A na vyšší otáčky)
 • proud při zatížení (držel jsem hlavu v ruce a různě měnil momentové nastavení) se může dostat až na 10-11A, když se to pořádně „zakousne“
 • s nižším momentem maximální proud pochopitelně klesá – na nízkých hodnotách momentu (poloha 5 z 21) byl proud asi 4A.

Někdo prostě musí prozkoumat i ty slepé uličky, abychom mohli s klidným srdcem a důkazem říct, že „vyfukováním cigaretového dýmu do vody zlato nevznikne„.

3 komentáře u „Domácí kutil: neúspěšná předělávka aku-šroubováku na zdroj“

  • To by asi mohlo jít. Já jsem použil zdroj z notebooku a ten je prostě slabý – nedokáže dát tolik ampér kolik je třeba. A taky jsem potřeboval 18V zdroj.
   Až vymyslím/seženu nějaký jiný zdroj/trafo, tak to předělám … aspoň teď vím, jak velké proudy tam tečou.

   Odpovědět
   • Použil jsem spínaný zdroj 13,8 -18,V 10A. Mám taky einhella ale 14,4V.
    Původní nabíječku jsem vyhodil z kufru a místo ní dal onen zdroj. Do futrálu na nicd články jsem dal diodu 50A a zdroj nastavil na 18V a funguje to v pohodě.

    Odpovědět

Napsat komentář