Info: Kolik peněz jde najednou vybrat z bankomatu?

Z různých důvodů jsem potřeboval před čase znát odpověď na otázku – kolik peněz je možno vybrat z bankomatu na jeden výběr? … Pro úplnost: nejde o problém nastavení limitu na jeden výběr, který máte nastavený na kartě, nebo kolik peněz na účtu máte. Jde čistě jen o „technický“ problém – kolik bankovek je schopen bankomat vydat najednou?

Většina bankomatů, které kolem sebe potkáte mají limit 40 bankovek. Bankovka s největší hodnotou v nich obsažená je 2000 Kč (ale taky třeba jen 1000) tzn., že maximální hodnota jednoho výběru je 80.000 Kč. (či 40.000) Limit je dát fyzickým rozměrem „škvíry“ na vydávání bankovek – na víc bankovek tam opravdu není místo.

Existují ale novější bankomaty (zatím jsem je potkal jen u UniCredit Bank), které mají „vydávací šuplík“ mnohem větší. Ty jsou schopny vydat až 99 bankovek (viz poznámka) – takže celkový výběr je 198.000 Kč. Tohle omezení je spíš nastavené programově než omezení fyzické, protože do daného prostoru by se vlezlo výrazně více bankovek.

Různé typy bankomatů
Různé typy bankomatů

Poznámka (a vlastní zkušenost): Bankomat UniCredit Bank je schopen vydat ještě více bankovek (cca 150). Pokud si chcete hodnotu jednotlivých bankovek sami zvolit (vyberete tuto volby), tak budete omezeni jen na 99 kusů. Například když přímo zadáte vybíranou částku 198.000, tak nedostanete 99*2000, ale výrazně více bankovek, protože vám bankomat namíchá i 1000 Kč a třeba 200 Kč bankovky.

Poznámka 2: Vše výše popsané vychází z mých osobních zkušeností v roce 2015/2016. Aktuální situace může již být jiná.

2 odpovědi na “Info: Kolik peněz jde najednou vybrat z bankomatu?”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *